Extrakt z bambuckého másla je komplexní tuk, který kromě mnoha nemaponifikovatelných složek (látek, které nemohou být plně převedeny na mýdlo působením alkálie) obsahuje následující mastné kyseliny: kyselinu olejovou (40–60%), kyselinu stearovou (20–50%) ), kyselina linolová (3–11%), kyselina palmitová (2–9%), kyselina linolenová (<1%) a kyselina arachidová (<1%).
Bambucké máslo se taví při tělesné teplotě. Zastánci jeho použití pro péči o pleť tvrdí, že se rychle vstřebává do kůže, působí jako „refatting“ činidlo a má dobré vlastnosti vázání vody.
Použití Bambuckého másla
Bambucké máslo se používá hlavně v kosmetickém průmyslu pro produkty související s pokožkou a vlasy (lesk na rty, krémy a emulze na hydratační krémy a vlasové kondicionéry pro suché a křehké vlasy). To je také používáno výrobci mýdla a výrobci masážních olejů, typicky v malých množstvích, protože má spoustu nezmýdelnitelných látek a vyšší množství mají za následek měkčí mýdla, která mají menší čistící schopnosti. Někteří výrobci umělého mýdla používají bambucké máslo v množství do 25% – v Evropskou unií, která reguluje maximální využití přibližně 28%, ale je to jen zřídka v případě komerčně vyráběného mýdla vzhledem k jeho vysokým nákladům ve srovnání s oleji, jako je palmový olej nebo olivového oleje. Je výborným zvláčňujícím prostředkem pro suchou pokožku. Žádný důkaz neprokazuje, že se jedná o léčbu, ale zmírňuje bolest spojenou s těsností a svěděním.
V některých afrických zemích, jako je Benin, se bambucké máslo používá k vaření oleje jako vodotěsný vosk, kadeřnictví, na výrobu svíček a jako přísada do léčivých mastí. To je používáno výrobci tradičních afrických perkusních nástrojů ke zvýšení trvanlivosti dřeva (takový jako vyřezávané djembe mušle), sušené tykev tykve, a kůže ladit popruhy.